Wall of Fame

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Ashvir Bhekari
Elizabeth Baird
Jan Van der Merwe
Jermaine Naidoo
Khulekani Khoza
Lauren Rosselloty
Liezel Fourie
Lihle Zimu
Matthew Wooldridge
Samukelisiwe Mnthambo
Andile Cele
Arthur Ndlovu
Jarrod Van Lelyveld
Khanyisani Radebe
Kudzaishe Mativenga
Lulama Mthembu
Mamello Semoli
Mthokozisi Mbanjwa
Njabulo Khumalo
Nkanyiso Khumalo
Nokubonga Skosana
Nonkululeko Tshabalala
Moeketsi Paul-Jean Nolonolo
Qiniso Mathobela
Sihle Mancotywa
Siphelele Zungu

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Bradley Orchard
Channing Froom
Dane Snyman
Kyle Bryden
Lauren Bowles
Menalini Tanya Pillay
Sean Szucs
Trevor Heslop
Aart Little

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Vukile Chiliza
Zama Chonco
Lloyd Chongo
Sibongiseni Dhlamini
Sphamandla Gambushe
Sinenhlanhla Hadebe
Siphesihle Lutingo
Mxolisi Madlala
Lamla Magaqa
Ayanda Masondo
Rourence Mazibuko
Zandile Mpanza
Bridget Mshengu
Sethabiso Msomi
Nokubonga Nene
Nkosiyapha Ngema
Yusuf Noorgat
Sibusiso Nyasheng
Sifisokuhle Nzimande
Sinenhlanhla Nzimande
Kohen Parmanandhan
Khanyisani Radebe
Lungelo Radebe
Kelvin Shaw
Aaron Ten-Hope
Moretlo Thulo
Darian Werner

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Abner Bartlett
Mfundo Cele
Thulisile Chamane
Nhlakanipho Khoza
Mpilo Mnyandu
Lunga Myeza
Thobekile Nene
Mxolisi Ngobese
Nhlakanipho Ngubane
Sithabiso Sibiya

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Sameera Abdoola
Lwazi Cele
Purity Danisa
Kyle Diedrick
Siyabonga Dlamini
Nkosinathi Dube
Chuma Fadane
Xoliswa Gumede
Philani Gwala
Thamsanqa Gwala
Brennain Kelly
Ziphezinhle Khanyile
Michael Klipp
Sphelele Maduma
Menelisi Makhathini
Emmanuel Mbatha
Sinegugu Mchunu
Luyanda Mdladla
Londiwe Mkhize
Mpongtseng Motloung
Sithabiso Mthethwa
Siyabonga Ndlanzi
Noluthando Ndlovu
Phumlani Ngongoma
Sheldon Pillay
Nonhlanhla Shelembe
Nkululeko Shinga
Seele Max Soares
Tyron Urwin
Justin Van Staaden

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Msizi Dlamini
Jonathan Jacobs

Networking Specialists

Networking Specialists
FIRST NAME SURNAME
Sphamandla Gambushe
Mxolisi Charles Madlala
Lamla Magaqa
Sethabiso Msomi
Yusuf Noorgat
Moretlo Thulo

Programming Specialists

Programming Specialists
FIRST NAME SURNAME
Mfundo Cele
Nhlakanipho Khoza
Lunga Myeza
Thobekile Nene
Nhlakanipho Ngubane

Traditional DST

Traditional Desktop Support
FIRST NAME SURNAME
Ayub Asmall
Nosipho Basi
Silindile Buthelezi
Bonakalisile Dlamini
Kyle Hoskins
Pranav Ishwarlal
Mduduzi Kabini
Mohamed Khan
Ntombenhle Khumalo
Njabulo Mahlangu
Azharudeen Moodley
June Mzobe
Sihle Ndlovu
Lindelani Ndwalane
Philile Ngcobo
Zwide Phakathi
Jonathan Phipson
Wiseman Radebe
Kaveer Sahibdeen
Thuthuka Shongwe
Akasha Singh
Fezile Vilakazi
Mandisa Zondi
Faith Zulu

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Tiaan Brink
Thamsanqa Buthelezi
Zubair Dhoda
Ndumiso Gasa
Ronald Govender
Ashir Hanuman
Ryan Holmes
Muhammad Hoosani
Kameel Jagaran
Sanshiya Jagaroo
Lumumba Jijana
Zakaria Lakhi
Thalente Makhathini
Khayelihle Manyathi
Thandeka Mazibuko
Andile Meyiwa
Mlungisi Mkhize
Mark Mullineux
Mthobisi Ngcobo
Siphesihle Ngubane
Kwanda Nkabini
Michael Ogilvie
Skye Powell
Nontuthuko Shabalala
Lonwabo Zimela

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Tevin Bunting
Siyabonga Gwala
Andrew Kusel
Hlengiwe Mabaso
Andile Mlothswa
Nduduzo Molefe
Lungiswa Ndlovu
Vuyolwethu Nxusani
Ryan Parumal
Ashiel Ramsaroop

Networking Specialists

Networking Specialists
FIRST NAME SURNAME
Lwazi Cele
Siyabonga Dlamini
Nkosinathi Dube
Philani Gwala
Thamsanqa Gwala
Menelisi Makhathini
Emmanuel Mbatha
Sithabiso Mthethwa
Phumlani Ngongoma
Nonhlanhla Shelembe
Seele Max Soares
Tyron Urwin

Traditional DST

Traditional Desktop Support
FIRST NAME SURNAME
Siyanda Dangisa
Sizwe Dladla
Nzolo Kiviet
Thobeka Mbatha
Khulani Mkhize
Stabile Mthembu
Nosipho Ndlela
Thamsanqa Ndlela
Ayanda Ndwalane
Nokuthula Ngcongo
Sikhanyiso Ngidi
Brian Phungula
Thabo Shezi
Sphelele Zondi
Lindokuhle Zwane

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Zaahid Amajee
Morné Bester
Silindile Buthelezi
Jonathan De Bruin
Wesley Dugmore
Mohamed Khan
Mohammed Khatib
Sphamandla Kheswa
Ntombenhle Khumalo
Andrew Langworthy
Calvin Maartens
Njabulo Mahlangu
Thembeka Mlaba
Thabo Mokhatla
Marcus Morris
Etienne Moulin
Nhlakanipho Mshengu
Wandile Mshengu
Siphesihle Mshengu
Kalvin Naick
Sanele Ndaba
Nduduzo Ngwenya
Sizwe Phakathi
Jonathan Phipson
Shahnawaz Salmani
Andile Shabalala
Akasha Singh
Quinton Trollip
Rikus Van Blerk
Jacques Van Coller
Christopher Van Niekerk
Mandisa Zondi
Faith Zulu
Sinenhlanhla Zuma

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Michael Barbour
Chadley Clark
Londwayinkosi Dludla
Andrew Harms
Imraan Khan
Revani Manickum
Mfundo Mkhulisi
Serusha Naidoo
Delisile Nyathi
Keegan Peach
Stephan Wortmann

MCITP EA 2nd Year

MCITP:EA Second Years
FIRST NAME SURNAME
Ayub Asmall
Nosipho Basi
Bonakalisile Dlamini
Azharudeen Moodley
June Mzobe
Sihle Ndlovu
Lindelani Ndwalane
Philile Ngcobo
Zwide Phakathi
Wiseman Radebe
Kaveer Sahibdeen

Networking Specialists

Networking Specialists
FIRST NAME SURNAME
Tiaan Brink
Zubair Dhoda
Kameel Jagaran
Lumumba Jijana
Khayelihle Manyathi
Kwanda Nkabini
Michael Ogilvie
Lonwabo Zimela

Programming Specialists

Programming Specialists
FIRST NAME SURNAME
Nduduzo Molefe

MCSA 1st Year

MCSA 1st Year
FIRST NAME SURNAME
Sethenjwa Biyela
Scelo Duma
Lezanne Enoch
Ziphezinhle Hlongwane
Zamawelase Mathonsi
Nkululeko Mnikathi
Nonkanyiso Mthembu
Sherelyn Pillay
Darshen Reddy

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Nabeel Amod
Banele Bekizulu
Ajmeer Dhanorjeeth
Njabulo Gazu
Landiswa Mthembu
Brandon Naidoo
Thamsanqa Ndlela
Thobekile Nene
Sabelo Nyandu
Camron Oakes
Melvin Phiri
Nqobani Phungula
Lushalin Pillay
Devashen Reddy
Brightwell Shezi
Smangethemba Sishi
Michael Smith
Mlamuli Zondi
Sbonelo Zondi
Sicelo Zondi

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Christopher Buissinne
Jamie Costopoulos
Muhammad Desai
Justin Frank
Arisha Jagaran
Lungisa Meyiwa
Siyabonga Ndlovu
Ajay Sripersad
Tamarine-Lee Van Niekerk
Philasande Zulu

MCSE 2nd Year

MCSE Second Year
FIRST NAME SURNAME
Siyanda Dangisa
Sizwe Dladla
Thobeka Mbatha
Stabile Mthembu
Nosipho Ndlela
Nokuthula Ngcongo
Brian Phungula
Sphelele Zondi
Lindokwakhe Zwane

Networking Specialists

Networking Specialists
FIRST NAME SURNAME
Thabo Mokhatla
Jonathan Phipson
Rikus Van Blerk
Nhlakanipho Mshengu

Programming Specialists

Programming Specialists
FIRST NAME SURNAME
Mfundo Mkhulisi
Stephan Wortmann

IC3 Course

IC3 Course
FIRST NAME SURNAME
Sumaiyah Abdulah
Ashleigh Clayton
Nomonde Mbatha
Lerato Nkala
Lindokuhle Zwane

Combo 1

Combo 1 – IC3 & CompTIA A+ N+
FIRST NAME SURNAME
Marissa Chetty
Luyanda Sokhabase

Combo 3

Combo 3 – IC3, CompTIA A+ N+ & MCSA Windows 8
FIRST NAME SURNAME
Minenhle Buthelezi  
Joshua Gounden  
Mxolisi Mbatha  
Minenhle Mkhize  
Ziphozonke Mncwabe  
Pravashnee Moodley  
Desmond Ngcongo  
Priya Premsingh  
Esmari Taljaard  

MCSE 1st Year

MCSE 1st Year
FIRST NAME SURNAME
Teri Hoskins

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Christopher Buissinne
Nishal Danpath
Aashish Deepa
Nduduzo Dlamini
Scelo Duma
Lunga Duma
Sphamandla Gumede
Khwezi Khanyeza
Zakhe Kubheka
Nduduzo Luthuli
Ayanda Mabaso
Althaf Mahomed
Lungisani Mkhize
Sibusiso Mkhize
Kingdom Mkhize
Raymond Mlaba
Teboho Mokoena
Romalan Moodley
Andile Mpungose
Siyabonga Nkosi
Sibusiso Nkosi
Luyanda Novuka
Nhlakanipho Radebe
Manqoba Radebe
Akshay Ramauthar
Lindokuhle Shabalala
Thabo Shezi
Xola Sibisi
Zakahle Sibiya
Tahir Somar
Nathan Thurston
Tevin Van Wyk
Aaron Westerdale
Phakamani Xaba

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Kevin Bonkewitzz
Lunga Buthelezi
Jacobus Jansen van Vuuren
Rhyne Killian
Avela Magazi
Menelisi Ngcongo
Ryan Smith
Siyanda Sokhela
Lauren Subramanien

MCSE 2nd Year

MCSE 2nd Year
FIRST NAME SURNAME
Sethenjwa Biyela
Ziphezinhle Hlongwane
Nkululeko Mnikathi
Nonkanyiso Mthembu

Networking Specialists

Networking Specialists
FIRST NAME SURNAME
Nabeel Amod
Ajmeer Dhanorjeeth
Sabelo Nyandu
Camron Oakes
Melvin Phiri
Mxolisi Sishi
Michael Smith

Programming Specialists

Programming Specialists
FIRST NAME SURNAME
Jamie Costopoulos
Muhammad Desai
Tamarine-Lee Van Niekerk

IC3 Course

IC3 Course
FIRST NAME SURNAME
Thobeka Mkhize

Combo 1

Combo 1 – IC3 & CompTIA A+ N+
FIRST NAME SURNAME
Palesa Mseleku
Mbali Gutshwa

Combo 3

Combo 3 – IC3, CompTIA A+ N+ & MCSA Windows 8
FIRST NAME SURNAME
Kealyn Camp
Trevor Hlela
Nokuthula Mazibuko
Nkululeko Mncube
Wandile Mtungwa

MCSE 1st Year

MCSE 1st Year
FIRST NAME SURNAME
Yashna Jugdeesh
Mlamuli Zondi

NCIT Networking

NCIT: Networking
FIRST NAME SURNAME
Riaan Botha
Mikhael Chengan
Shailin Govender
Omalan Govender
Sharmolen Govender
Siyanda Hlongwane
Lebogang Liphuko
Ndumiso Mabaso
Mxolisi Mbatha
Lungisa Meyiwa
Andisa Mfingwana
Nkosikhona Mhlongo
Issa Milanzie
Siyabonga Mjwara
Sibusiso Mkhize
Sinethemba Mloyi
Jabulani Mncwabe
Ziphozonke Mncwabe
David Naidoo
Wayne Ndlela
Linda Ndlovu
Mlando Ndlovu
Njabulo Ngcobo
Mvelo Ntombela
Nomfundo Ntombela
Msizi Nxumalo
Brandon Pascoe
Stuart Robinson
Thabane Shabane
Mohammed Sheik
Ashveer Singh

NCIT Programming

NC:IT Programming
FIRST NAME SURNAME
Ajmeer Dhanorjeeth
Kyle Ferrier
Brendan Gray
Joel Grobler
Brandon-Lee Jacobs
Gavin James
Saien Lakshuman
Nonthuthuko Mtshali
Joshua Pailman
Kaylin Pillay
Komeshin Rajah
Rahul Ramdhany
Jonathan Watts
Aaron Westerdale

Networking Specialists

Networking Specialists
FIRST NAME SURNAME
Aashish Deepa
Lunga Duma
Khwezi Khanyeza
Althaf Mahomed
Lungisani Mkhize
Romalan Moodley
Andile Mpungose
Luyanda Novuka
Phakamani Xaba

Programming Specialists

Programming Specialists
FIRST NAME SURNAME
Lunga Buthelezi
Jacobus Jansen van Vuuren
Rhyne Killian
Avela Magazi
Ryan Smith